Doradzamy naszym Klientom w sprawach podatkowych w zakresie następujących podatków:
➤ podatek od towarów i usług (VAT),
➤ podatek dochodowy od osób prawnych (CIT),
➤ podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT),
➤ podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC),
➤ podatek od spadków i darowizn,
➤ podatek od nieruchomości.
Świadczone przez Kancelarię doradztwo podatkowe obejmuje:
➤ etap przedprocesowy (sporządzanie opinii prawnych, udzielanie porad prawnych z zakresu prawa podatkowego, sporządzanie wniosków o indywidualne interpretacje prawa podatkowego),
➤ czynności w trakcie postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej, postępowania sądowoadministracyjnego oraz karnoskarbowego (sporządzanie odwołań, zażaleń, skarg, skarg kasacyjnych oraz innych pism procesowych, reprezentowanie stron przed organami podatkowymi, organami kontroli skarbowej, sądami administracyjnymi, sądami karnymi),
➤ etap postępowania wykonawczego (egzekucja administracyjna) oraz postępowania zabezpieczającego.
Doradztwo podatkowe polega na doraźnej pomocy prawnej w formie porady prawnej lub na podjęciu się prowadzenia sprawy podatkowej dotyczącej m.in. określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług (tzw. postępowanie wymiarowe), wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, a także reprezentowaniu podatników przed organami podatkowymi w trakcie prowadzonych wobec nich kontroli podatkowych oraz kontroli celno-skarbowych.
Czynności z zakresu doradztwa podatkowego obejmują, w szczególności:
► udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom porad podatkowych, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami;
► reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych.
Zawodowe wykonywanie czynności doradztwa podatkowego w zakresie reprezentowania podatników przed organami podatkowymi, organami celno-skarbowymi oraz sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych zastrzeżone jest wyłącznie na rzecz doradców podatkowych, adwokatów oraz radców prawnych.
Doradca podatkowy wyróżnia się tym, że:
► posiada wysokie kwalifikacje w zakresie wiedzy teoretycznej oraz wiedzy praktycznej w zakresie podatków oraz prawa podatkowego;
► ciąży na nim obowiązek stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych;
► podlega samorządowemu sądownictwu dyscyplinarnemu;
► ciąży na nim obowiązek zachowania w tajemnicy wszelkich informacji przekazywanych mu przez klientów podczas udzielania porady podatkowej lub prowadząc sprawę podatkową w ramach usługi doradztwa podatkowego;
► jest zobowiązany do przestrzegania zasad etyki zawodowej;
► przynależy do samorządu zawodowego doradców podatkowych.
Wysokość wynagrodzenia za udzielenie konsultacji podatkowej lub prowadzenie sprawy w ramach zastępstwa procesowego ustalane jest z klientem indywidualnie w oparciu o stawki godzinowe lub jako wynagrodzenie ryczałtowe. Wpływ na wysokość wynagrodzenia ma w szczególności specyfika i złożoność sprawy.
Informacje przekazywane doradcy podatkowemu, adwokatowi lub radcy prawnemu objęte są tajemnicą zawodową. Tajemnica adwokacka, tajemnica radcowska oraz tajemnica doradcy podatkowego obowiązuje każdego – odpowiednio – adwokata, radcę prawnego oraz doradcę podatkowego. Poufnością objęte są wszelkie wiadomości przekazywane przez Klienta doradcy podatkowemu, zarówno podczas jednorazowej konsultacji prawnej, jak i podczas prowadzenia sprawy podatkowej przed organem podatkowym oraz sądem administracyjnym.
Puste faktury
W prawie podatkowym pustymi fakturami określa się faktury, które nie odzwierciedlają w rzeczywistości wykonania danej czynności opodatkowanej podatkiem VAT. Pusta faktura to faktura, która wyłącznie formalnie potwierdza określoną czynność opodatkowaną VAT, np. świadczenie usługi lub dostawę towarów, które w rzeczywistości nie zostały wykonane.
Odwołanie od decyzji podatkowej
Odwołanie od decyzji podatkowej jest środkiem umożliwiającym podatnikowi zaskarżenie niekorzystnego dla niego rozstrzygnięcia podatkowego organu I instancji. Odwołanie przenosi sprawę podatkową do organu wyższego stopnia, który nie tyle kontroluje zapadłą decyzję organu I instancji, ale rozpoznaje sprawę od nowa.
Karuzela podatkowa
Istotą karuzeli podatkowej jest przepływ towarów albo upozorowanie przepływu towarów pomiędzy podmiotami zarejestrowanymi w różnych państwa UE. W przypadku tzw. karuzeli podatkowej doradztwo podatkowe obejmuje reprezentowanie podatnika w trakcie kontroli podatkowej (celno-skarbowej) oraz w trakcie postępowania karno-skarbowego.
Sankcje w podatku VAT
Przywrócenie sankcji w prawie podatkowym miało na celu uszczelnienie systemu VAT poprzez eliminację oszustw i nadużyć w tym podatku. Miało także działać prewencyjnie, uświadamiając podatnikom znaczenie poprawnego wypełniania deklaracji w podatku VAT. Przyjrzyjmy się wobec tego bliżej wprowadzonej regulacji.
Odliczenie VAT od samochodu
Odliczenie VAT od samochodu dotyczy podatników, którzy zdecydowali się na zakup samochodu i na wykorzystywanie go w prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Obecnie przepisem prawnym, który reguluje odliczenie podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodu jest art. 86a ustawy o VAT.
IP BOX
Od 1 stycznia 2019 r. w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w podatku dochodowym od osób prawnych obowiązują nowe przepisy dotyczące tzw. ulgi IP BOX. Doradztwo podatkowe dotyczące IP BOX najczęściej obejmuje przygotowanie wniosku o indywidualną interpretację prawa podatkowego oraz zastępstwo procesowe w postępowaniu podatkowym o wydanie interpretacji.