Oferujemy wsparcie oraz doradztwo prawne w sprawach dotyczących podatku od towarów i usług (VAT), w tym między innymi w zakresie:
- powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług oraz dostawie towarów na terenie Polski,
- powstania obowiązku podatkowego przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów,
- powstania obowiązku podatkowego przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów,
- określenia podstawy opodatkowania dla danej sprzedaży,
- uzyskania wiążącej informacji stawkowej (WIS),
- podlegania zwolnieniu podmiotowemu albo przedmiotowemu w podatku od towarów i usług,
- odliczenia podatku naliczonego,
- weryfikacji zwrotu podatku naliczonego,
- dodatkowego zobowiązania podatkowego,
- odpowiedzialności podatkowej nabywcy w szczególnych przypadkach.
Doradztwo w zakresie podatku VAT polega na doraźnej pomocy prawnej (konsultacja podatkowa) lub na podjęciu się prowadzenia sprawy np. w postępowaniu podatkowym, dotyczącym określenia wysokości zobowiązania podatkowego w VAT (tzw. postępowanie wymiarowe), wniosku o indywidualną interpretację podatkową, a także zastępowaniu podatników przed organami podatkowymi w trakcie prowadzonych wobec nich kontroli podatkowej albo kontroli celno-skarbowej.
Kontakt:
Marek Szymała
adwokat
✉ msz@szymalazaremba.pl
☎ +48 507 407 800
Kontakt:
Marek Szymała
adwokat
✉ msz@szymalazaremba.pl
☎ +48 507 407 800
Płatnik VAT a podatnik VAT – różnice
Płatnik VAT wbrew powszechnie przyjętej opinii oznacza kogoś zupełnie innego od podatnika VAT. Różnica pomiędzy płatnikiem VAT a podatnikiem VAT nie sprowadza się wyłącznie do odmiennego nazewnictwa tego samego podmiotu (synonimu). Płatnik VAT jest to całkowicie odrębnym od podatnika VAT podmiotem.
Weryfikacja zwrotu VAT
Ustawowe terminy na zwrot podatku VAT są terminami o charakterze gwarancyjnym, tj. podatnik ma prawo oczekiwać, że w terminie ustawowym zwrot podatku VAT zostanie wykonany. Terminy ustawowe na zwrot podatku VAT tworzą jednocześnie równe ramy czasu na zwrot podatku VAT wobec podatników, którzy znaleźli się w określonej grupie podatników wyodrębnionej pod względem długości terminu do zwrotu podatku VAT – 25 dni, 60 dni, 180 dni.
Split payment
Na czym dokładnie polega split payment VAT? Co to jest rachunek VAT i kto może przelać na niego pieniądze? Czy podatnik VAT decydujący się na rozliczenie w systemie split payment może swobodnie dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku VAT?
WNT obowiązek podatkowy
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (dalej: WNT) jest jedną z czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (VAT). Dla prawidłowego rozliczenia WNT w deklaracji VAT-7 podatnik VAT powinien poprawnie rozpoznać moment powstania obowiązku podatkowego w WNT
Postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT
Uprawnienie organu podatkowego do przedłużenia ustawowego terminu do zwrotu różnicy w podatku VAT znajduje swoją podstawę prawną w przepisach ustawy o VAT, określających prawo podatnika do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w danym okresie rozliczeniowym (art. 87 ust. 1-2 ustawy o VAT), a nie wyłącznie w przepisach procedury podatkowej.
Karuzela podatkowa
Karuzela podatkowa jest zorganizowaną strukturą, mającą na celu uzyskanie korzyści majątkowych poprzez nienależne zaniżenie zobowiązań podatkowych w podatku VAT albo nienależny zwrot różnicy podatku VAT.