Na etapie postępowania zabezpieczającego i egzekucyjnego w administracji:
➤ reprezentujemy Klientów przed organami podatkowymi w postępowaniu dotyczącym zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych oraz przed organami egzekucyjnymi w postępowaniu egzekucyjnym w administracji,
➤ sporządzamy przewidziane prawem środki zaskarżenia (zażalenia, odwołania, zarzuty w postępowaniu egzekucyjnym w administracji, skargi na czynności egzekucyjne),
➤ świadczymy pomoc prawną w zakresie sporządzania wniosków o wstrzymanie wykonalności decyzji, zarówno w postępowaniu podatkowym, jak i na etapie postępowania sądowoadministracyjnego.
Skarga na czynność egzekucyjną
Skarga na czynność egzekucyjną uregulowana została w art. 54 § 1 ustawy z 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jej celem jest obrona przed niezgodnym z prawem przeprowadzeniem czynności egzekucyjnej przez organ egzekucyjny albo tzw. egzekutora. Oferowana przez naszą kancelarię pomoc prawna w trakcie egzekucji administracyjnej obejmuje w szczególności sporządzenie w imieniu zobowiązanego skargi na czynność egzekucyjną.
Zarzuty w postępowaniu egzekucyjnym w administracji
Zarzuty są środkiem zaskarżenia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W stanie prawnym obowiązującym do 29 lipca 2020 r. termin na wniesienie zarzutów wynosił 7 dni od doręczenia tytułu wykonawczego. Obecnie zobowiązany nie jest już ograniczony 7-dniowym terminem na wniesienie zarzutów – z tym, że jeżeli zarzuty zostaną wniesione po upływie 7 dni od doręczenia tytułu wykonawczego, postępowanie egzekucyjne nie zostanie zawieszone.
Zastosowanie środka egzekucyjnego a przedawnienie podatku
W przypadku, gdy postanowienie nadające rygor natychmiastowej wykonalności narusza prawo, nieuprawnione jest wystawienie przez organy podatkowe tytułu wykonawczego, jak również zastosowanie środka egzekucyjnego. W konsekwencji zatem w takiej sytuacji nie może dojść do przerwania biegu terminu przedawnienia poprzez zastosowanie środka egzekucyjnego w oparciu o treść art. 70 § 4 O.p.
Tytuł wykonawczy w egzekucji administracyjnej
Tytuł wykonawczy w postępowaniu egzekucyjnym w administracji stanowi podstawę do prowadzenia egzekucji administracyjnej. Tytuł wykonawczy jest pierwszym pismem w postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który musi zostać doręczony zobowiązanemu. Treść tytułu wykonawczego jest ściśle określona, zaś ewentualne braki są podstawą do sformułowania przez zobowiązanego zarzutów.
Aktualizacja tytułu wykonawczego
Aktualizacja tytułu wykonawczego to poprzednie określenie instytucji, która obecnie funkcjonuje pod nazwą “zmieniony tytuł wykonawczy”. Kiedy dochodziło do aktualizacji tytułu wykonawczego? W jaki sposób doprowadzić do zgodności decyzji podatkowej z tytułem wykonawczym w sytuacji, gdy dojdzie do rozbieżności pomiędzy np. wysokością zobowiązania podatkowego określonego w nowej decyzji a wysokością zobowiązania w zaktualizowanym tytule wykonawczym?
Postanowienie w sprawie kosztów egzekucyjnych
Postanowienie w sprawie kosztów egzekucyjnych w egzekucji w administracji wydawane jest wyłącznie przez organ egzekucyjny na wniosek zobowiązanego lub wierzyciela. Zmiany przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, które weszły w życie w lutym 2021 roku w zasadniczy sposób zmodyfikowały reguły wydania postanowienia w sprawie kosztów egzekucyjnych.