Preferencyjna 5% stawka podatkowa (tzw. IP Box) skierowana jest do podatników PIT oraz CIT uzyskujących dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (kwalifikowanych IP), które podlegają opodatkowaniu w Polsce. Co w sytuacji, gdy dochód z kwalifikowanych IP został osiągnięty za granicą? Czy podatnik uzyskujący za granicą dochód z kwalifikowanych IP może skorzystać z preferencji IP Box?
Dochód z kwalifikowanego IP uzyskany za granicą
Na początek warto wyjaśnić, co mamy na myśli pisząc o „dochodzie uzyskanym za granicą”. Czy można przyjąć, że np. programista mieszkający na stałe we Wrocławiu, prowadzący tu jednoosobową firmę i świadczący usługi zdalnie, który zawarł umowę B2B na stworzenie innowacyjnej aplikacji z amerykańską spółką i otrzymuje od niej wynagrodzenie z tytułu przeniesienia na jej rzecz autorskiego prawa do programu komputerowego, osiąga dochód za granicą? Otóż nie – w przypadku tego programisty nie mamy do czynienia z dochodem zagranicznym, lecz z dochodem osiąganym w Polsce (w ramach z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie Polski). Fakt, że jego kontrahent ma siedzibę za granicą, nie ma znaczenia. O osiągnięciu dochodu za granicą można byłoby natomiast mówić wówczas, gdyby np. programista, mający w Polsce rezydencję podatkową, wyjechał za granicę na trzy miesiące i w tym czasie prowadził tam działalność gospodarczą, uzyskując z tego tytułu dochód.
Odpowiedź na pytanie, co to jest kwalifikowane prawo własności intelektualnej (kwalifikowane IP, KPWI) zamieściliśmy we wcześniejszym artykule → IP BOX (innovation box)
IP Box a dochód uzyskany za granicą – oficjalne objaśnienia podatkowe
W lipcu 2019 r. Ministerstwo Finansów opublikowało obszerne objaśnienia podatkowe dotyczące stosowania przepisów o IP Box. W objaśnieniach MF odniosło się m.in. do kwestii możliwości skorzystania z preferencji IP Box przez podatników osiągających dochody za granicą. Jakie stanowisko MF zajęło w kwestii stosowania przepisów o IP Box do dochodów zagranicznych?
Otóż w pkt. 14 objaśnień stwierdzono, że podatnik może zastosować preferencyjną 5-procentową stawkę podatkową do zagranicznych dochodów, o ile dochody te:
• mogą być uznane za dochody z kwalifikowanych IP w rozumieniu przepisów o IP Box oraz
• podlegają faktycznemu opodatkowaniu w Polsce.
Jak należy rozumieć „faktyczne opodatkowanie zagranicznego dochodu w Polsce”? Otóż istotne są tu postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska zawarła z innymi państwami, w szczególności przewidziana w poszczególnych umowach metoda zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu.
Wskazano na to w objaśnieniach MF:
W przypadku podatników będących polskimi rezydentami, osiągającymi dochody za granicą z prowadzonej działalności gospodarczej (badawczo-rozwojowej), możliwość skorzystania z preferencji IP Box uzależniona jest od sposobu opodatkowania w Polsce dochodu, z uwzględnieniem postanowień właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zagraniczny dochód podlegający opodatkowaniu w Polsce a IP Box
Dochód osiągnięty za granicą przez podatnika, będącego polskim rezydentem, podlega faktycznemu opodatkowaniu w Polsce przypadku, gdy:
• zagraniczna działalność gospodarcza nie jest prowadzona za pomocą tzw. stałego zakładu lub
• umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawarta z państwem, w którym podatnik osiągnął ten dochód, przewiduje metodę proporcjonalnego odliczenia, jako metodę zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu.
W przypadku takiego dochodu podatnikowi przysługuje prawo do skorzystania preferencji IP Box.
IP Box a zagraniczny dochód, który nie podlega opodatkowaniu w Polsce
Skorzystanie z preferencji IP Box nie jest natomiast możliwe w przypadku, gdy zagraniczny dochód nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Dotyczy to sytuacji, w której dochód osiągany jest za granicą za pomocą stałego zakładu, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje jako metodę zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu metodę wyłączenia.