w kategorii Podatek VAT

Przejęcie przedsiębiorstwa w spadku przez spadkobiercę a VATCzęsto zdarza się, że po śmierci przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG jego firmę dziedziczy dwóch lub więcej spadkobierców. Jeżeli powołano zarządcę sukcesyjnego, działalność firmy może być w sposób płynny kontynuowana, a spadkobiercy mają czas na przeprowadzenie procedur spadkowych. Niemniej zarząd sukcesyjny to rozwiązanie tymczasowe i w zależności od decyzji spadkobierców dalsze losy przedsiębiorstwa w spadku mogą być różne. Nie należy do rzadkości sytuacja, w której przedsiębiorstwo w spadku zostaje przekazane do dalszego prowadzenia jednemu ze spadkobierców. W takim przypadku pojawia się pytanie: czy przejęcie przedsiębiorstwa w spadku przez jednego ze spadkobierców podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? W ostatnim czasie pojawiło się kilka interpretacji indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczących tego zagadnienia.

Przejęcie przedsiębiorstwa w spadku do dalszego prowadzenia w ramach działu spadku

Pierwsza z interpretacji, na którą warto zwrócić uwagę, to interpretacja z 27 kwietnia 2023 r., znak: 0114-KDIP1-3.4012.54.2023.4.JG.

Tło sprawy

Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpił mąż przedsiębiorczyni zmarłej w maju 2021 roku. W czerwcu 2021 roku dla jej przedsiębiorstwa ustanowiono zarząd sukcesyjny.

Działalność przedsiębiorstwa w spadku, będąca kontynuacją działalności zmarłej przedsiębiorczyni, polegała na prowadzeniu dwóch zorganizowanych części: hurtowni materiałów budowlanych oraz ośrodka wypoczynkowego. Przedsiębiorstwo w spadku było czynnym podatnikiem podatku VAT.

Poza wnioskodawcą, spadkobiercami zmarłej przedsiębiorczyni było dwoje dzieci. Spadkobiercy byli właścicielami przedsiębiorstwa w spadku w udziałach: 2/3 mąż i dzieci po 1/6.

Wnioskodawca zamierzał przejąć przedsiębiorstwo w spadku do dalszego prowadzenia w ramach działu spadku bez spłat i dopłat na rzecz pozostałych spadkobierców. W celu dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku wnioskodawca planował założyć działalność gospodarczą oraz zarejestrować się jako podatnik VAT.

Wątpliwości wnioskodawcy

Wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora KIS z pytaniem, czy przejęcie przez niego – jako jednego ze spadkobierców – przedsiębiorstwa w spadku do dalszego prowadzenia jest neutralne na gruncie podatku VAT. Jego zdaniem tak.

Stanowisko Dyrektora KIS

Organ interpretacyjny podzielił stanowisko wnioskodawcy i potwierdził, że przejęcie przedsiębiorstwa w spadku do dalszego prowadzenia jest dla wnioskodawcy neutralne na gruncie podatku VAT.

Przedsiębiorstwo na gruncie podatku VAT

W uzasadnieniu interpretacji Dyrektor KIS wskazał, że co do zasady, aby można było mówić o przedsiębiorstwie, składające się na nie składniki materialne i niematerialne powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w sposób tworzący zespół. W przypadku zbycia przedsiębiorstwa istotne jest zachowanie funkcjonalnych związków pomiędzy poszczególnymi składnikami – tak, by mogły one służyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Istota współwłasności

Jednocześnie Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że w przypadku współwłasności każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem we współwłasności niezależnie od pozostałych współwłaścicieli. Nie dochodzi przy tym do fizycznego wyodrębnienia masy majątkowej stanowiącej współwłasność.

Przekazanie udziałów we współwłasności przedsiębiorstwa

Biorąc pod uwagę, że przedsiębiorstwo w spadku odziedziczyło troje spadkobierców we współwłasności ułamkowej, zdaniem Dyrektora KIS zasadniczo należałoby uznać, że pozostali spadkobiercy mają w istocie zamiar przekazać na rzecz wnioskodawcy nie całość, ale część przedsiębiorstwa w spadku, tj. każde z dwojga dzieci po 1/6 udziału. Taki udział nie posiada cech fizycznie wyodrębnionych samodzielnych składników majątkowych i niemajątkowych. Nie może zatem być uznany za przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Nie stanowi też zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Specyfika zarządu sukcesyjnego

Dyrektor KIS zwrócił jednak uwagę na specyfikę regulacji wynikających z ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Celem wprowadzenia tej ustawy było zachowanie ciągłości prowadzenia przedsiębiorstwa w okresie, gdy trwają jeszcze procedury spadkowe. Zawarte w niej przepisy regulują kwestie tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy wykonującego we własnym imieniu działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG oraz kontynuowania tej działalności gospodarczej.

W sprawie, której dotyczył wniosek o interpretację, przedsiębiorstwo w spadku odziedziczyło troje spadkobierców. Kontynuowali oni działalność zmarłej przedsiębiorczyni w dotychczasowym zakresie.

W związku z tym Dyrektor KIS uznał, że przejęcie przez wnioskodawcę od jego dzieci udziałów w przedsiębiorstwie w spadku – które w momencie nabycia będą stanowiły całość przejmowanego majątku, a zatem będą spełniały definicję przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego – podlegać będzie wyłączeniu od opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. W ramach tej transakcji wnioskodawca będzie występował jako nabywca. Po jego stronie nie powstanie obowiązek podatkowy, gdyż nie dokona on dostawy towarów ani nie wykona jakiejkolwiek usługi.

Przejęcie przedsiębiorstwa w spadku przez wspólnika spółki cywilnej

Kolejna interpretacja indywidualna (znak: 0111-KDIB3-1.4012.157.2023.5.IK) wydana została 7 czerwca 2023 r. na wniosek przedsiębiorcy, który był wspólnikiem spółki cywilnej.

Stan faktyczny

We wniosku do Dyrektora KIS wnioskodawca podał, że po śmierci drugiego wspólnika spółki cywilnej – jego ojca spadek przyjęli: żona zmarłego, syn (czyli wnioskodawca) oraz córka, każde z nich po 1/3. Wnioskodawca pełnił rolę zarządcy sukcesyjnego. Na dzień sporządzenia wniosku o interpretację przedsiębiorstwo w spadku było własnością żony zmarłego w udziale 4/12, wnioskodawcy w udziale 7/12 oraz córki w udziale 1/12.

Żona i córka zmarłego planowały przekazać wnioskodawcy swoje udziały w przedsiębiorstwie w drodze darowizny spisanej w formie aktu notarialnego. Na wnioskodawcę miały przejść wszystkie prawa i obowiązki związane z przekazywanymi udziałami, w tym środki trwałe, wyposażenie itd. Po podpisaniu umowy darowizny z mocy prawa spółka cywilna ulegnie likwidacji, ponieważ wszystkie udziały staną się własnością jednego ze wspólników. Wygaśnie też zarząd sukcesyjny. Natomiast wnioskodawca miał zamiar kontynuować dotychczasową działalność spółki cywilnej pod własną firmą – jako jednoosobową działalność gospodarczą.

Pytanie o podatek VAT

Wnioskodawca miał wątpliwość, czy na skutek planowanej darowizny i likwidacji spółki cywilnej będzie musiał zapłacić podatek VAT. Jego zdaniem nie. Powołał się przy tym na art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem ustawy tej nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W ocenie wnioskodawcy przedmiotem planowanej darowizny ma być właśnie udział w przedsiębiorstwie, czyli darowizna jego zorganizowanej części.

Stanowisko Dyrektora KIS

W interpretacji Dyrektor KIS potwierdził, że wniesienie przez spadkobierców przysługujących im udziałów w przedsiębiorstwie w spadku będzie wyłączone od opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Organ interpretacyjny uznał bowiem, że udziały w przedsiębiorstwie w spadku w momencie nabycia przez jednoosobową działalność gospodarczą będą stanowiły całość przejmowanego majątku i tym samym będą spełniały definicję przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

W konkluzji Dyrektor KIS stwierdził:

w przypadku wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego, jednoosobowa działalność gospodarcza, do której spadkobiercy przekażą nabyte w spadku przedsiębiorstwo, stanie się następcą prawnym w podatku od towarów i usług, a czynność przeniesienia majątku przedsiębiorstwa w spadku do jednoosobowej działalności gospodarczej będzie stanowić czynność wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Zatem, w tym konkretnym przypadku, nie będzie [na wnioskodawcy] ciążył obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu przyjęcia od pozostałych dwóch spadkobierców udziałów.

Przejęcie przedsiębiorstwa w spadku wskutek nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub darowizny

Na uwagę zasługuje też interpretacja indywidualna z 1 września 2023 r., znak: 0113-KDIPT1-3.4012.311.2023.2.OS.

Dwoje spadkobierców

Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpił syn zmarłego przedsiębiorcy. Wnioskodawca wraz z swoją matką (tj. żoną zmarłego) odziedziczył prowadzone przez zmarłego przedsiębiorstwo. Jego matka i zmarły ojciec pozostawali w ustroju rozdzielności majątkowej, w związku z czym składniki masy spadkowej stanowiły odrębną własność spadkodawcy.

Po śmierci ojca wnioskodawcy działalność jego przedsiębiorstwa była kontynuowana na zasadach zarządu sukcesyjnego, jako przedsiębiorstwo w spadku. Funkcję zarządcy sukcesyjnego pełnił wnioskodawca.

Jednocześnie zarówno wnioskodawca, jak i jego matka prowadzili jednoosobowe działalności gospodarcze, niezależne od przedsiębiorstwa w spadku. Oboje byli też czynnymi podatnikami VAT.

Spadek po zmarłym przedsiębiorcy

Z wniosku wynikało w skład masy spadkowej wchodziło przedsiębiorstwo w spadku stanowiące, obejmujące zespół składników materialnych i niematerialnych służących do prowadzenia działalności gospodarczej. Były to m.in. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości i prawo własności budynku biurowo-magazynowego oraz inne środki trwałe i składniki majątkowe, w szczególności samochód osobowy, naczepy i wózki widłowe, zestawy komputerowe, a także wierzytelności.

Poza tym w skład masy spadkowej po ojcu wnioskodawcy wchodziły m.in. prawa własności innych nieruchomości i lokali mieszkalnych, wierzytelności oraz udziały w spółkach prawa handlowego.

Nieodpłatne zniesienie współwłasności lub darowizna przedsiębiorstwa w spadku na rzecz drugiego spadkobiercy

Zamiarem wnioskodawcy było nieodpłatne zniesienie własności lub dokonanie darowizny przedsiębiorstwa w spadku na rzecz swojej matki. W wyniku tego matka stałaby się wyłącznym nabywcą przedsiębiorstwa zmarłego i kontynuowałaby działalność przedsiębiorstwa w spadku w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Pytanie podatnika

Wnioskodawca zapytał Dyrektora KIS m.in. o to, czy przeniesienie przez niego wskazanego we wniosku udziału w przedsiębiorstwie w spadku na rzecz matki poprzez darowiznę lub nieodpłatne zniesienie współwłasności będzie podlegać przepisom ustawy o VAT. Jego zdaniem czynność taka nie będzie objęta przepisami ustawy o VAT z uwagi na art. 6 pkt 1 tej ustawy.

Stanowisko Dyrektora KIS

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. W uzasadnieniu wydanej interpretacji organ ten wskazał, że wskutek zamierzonego zadysponowania przez wnioskodawcę jego udziałami w przedsiębiorstwie w spadku dojdzie do przeniesienia całego przedsiębiorstwa do działalności matki wnioskodawcy, która będzie kontynuowała przejętą działalność. Jednocześnie Dyrektor KIS stwierdził, że ze względu na istotę ustawy o zarządzie sukcesyjnym, wniesienie całości udziałów w przedsiębiorstwie w spadku przez wszystkich spadkobierców do działalności prowadzonej przez matkę wnioskodawcy, stanowiące całość przedsiębiorstwa w spadku zdolnego do kontynuowania działalności gospodarczej tego przedsiębiorstwa, będzie podlegać wyłączeniu od opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Podsumowanie

Jak widać, obecna linia interpretacyjna Dyrektora KIS jest korzystna dla podatników. Warto jednak mieć świadomość, że o tym, czy zbycie składników majątku będzie do celów podatku VAT traktowane jako zbycie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, decydują zawsze okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Dlatego przed dokonaniem transakcji warto skorzystać z usługi doradztwa podatkowego. Jeśli planują Państwo transakcję, której przedmiotem ma być przedsiębiorstwo w spadku lub udziały w takim przedsiębiorstwie, i mają Państwo wątpliwości w zakresie jej skutków podatkowych, zapraszamy do kontaktu z nami.

Radca prawny. Partner w Szymała Zaremba Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp. p. Wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych we Wrocławiu. Zajmuje się w szczególności prawną obsługą spółek oraz sporządza i opiniuje umowy handlowe.
mz@szymalazaremba.pl
Marzena Zaremba

Darowizna firmy na rzecz dzieci a VAT

Nieodpłatne przekazanie firmy dzieciom w drodze darowizny to jeden ze sposobów na przeprowadzenie sukcesji międzypokoleniowej. Jak pokazuje praktyka, wielu przedsiębiorców, którzy planują wycofać się z biznesu, decyduje się oddać firmę w ręce najbliższej rodziny właśnie poprzez darowiznę. Analiza praktyki interpretacyjnej organów podatkowych wskazuje, że taka transakcja nie zawsze będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT.

Likwidacja działalności a VAT

Jak poprawnie rozliczyć VAT przy likwidacji działalności? Co to jest spis natury i kto ma obowiązek go sporządzić?

Skutki w PIT przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

W obliczu zmian podatkowych, które wprowadza tzw. Polski Ład, dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców cieszy się przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedsiębiorcy, którzy przymierzają się do dokonania takiej reorganizacji swojego biznesu, mają jednak obawy, czy z tytułu przekształcenia JDG w spółkę z o.o. nie powstanie konieczność zapłaty podatku PIT.

Darowizna udziałów w spółce z o.o.

Darowizna udziałów w spółce z o.o. jest możliwa zarówno między członkami rodziny, jak i między osobami ze sobą niespokrewnionymi. Na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy darowizny udziałów w spółce z o.o.? Czy darowizna udziałów wymaga formy aktu notarialnego? Jakich formalności muszą dopełnić darczyńca i obdarowany? Czy darowizna udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest opodatkowana?