w kategorii Podatek dochodowy od osób fizycznych

Emerytura mama 4+Niebawem wejdą w życie zapisy ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, najczęściej potocznie funkcjonującym pod nazwą – emerytura mama 4 plus. Warto jeszcze raz przypomnieć kto i na jakich zasadach będzie mógł ww. środki otrzymać.

Podstawowe kryteria to wychowanie co najmniej czworga dzieci, brak dochodów zapewniających niezbędne środki utrzymania i odpowiedni wiek.

Z reguły zatem otrzymają je matki w rodzinach wielodzietnych. Przy czym chodzi nie tylko o dzieci przez nie urodzone. Ustawa bierze bowiem pod uwagę też wychowanie dzieci małżonka, dzieci adoptowanych jak i wychowywanych w rodzinie zastępczej niezawodowej.

Świadczenie przysługuje również ojcom, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci. Tu jednak tylko wówczas gdy matka dziecka zmarła, porzuciła dzieci lub długotrwale zaprzestała je wychowywać.

Pieniądze otrzymają osoby, które nie wypracowały sobie prawa do emerytury lub też ich emerytura jest niższa od najniższej emerytury (wtedy wyrównanie do kwoty najniższej emerytury). Nie mają przy tym innego dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania (np. wynagrodzenie za pracę). Wysokość świadczenia ma wynosić 1100 zł brutto czyli odpowiadać kwotowo najniższej emeryturze waloryzowanej na zasadach i terminach określonych dla rent i emerytur.

Wiek uprawniający do otrzymania świadczenia to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Prawo do niego mają zarówno obywatele Polski jak i cudzoziemcy mają prawo pobytu, stałego pobytu. W czasie jego pobierania trzeba zamieszkiwać na terytorium Polski.

Świadczenie otrzymuje się po złożeniu odpowiedniego wniosku do oddziału ZUS lub KRUS.

Przyznanie świadczenie następuje w drodze decyzji. KRUS jest właściwy gdy składający wniosek legitymuje się okresami podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, chyba, że ma już emeryturę lub rentę wypłacaną wyłącznie przez ZUS.

Do wniosku oprócz podania danych osobowych należy dołączyć akty urodzenia dzieci, ich numery pesel oraz oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej. W oświadczeniu poświadcza się fakt wychowania co najmniej 4 dzieci, zamieszkiwanie na terytorium RP, posiadanie lub brak prawa do emerytury, oświadczenie o dochodach itp. Oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Organ może odmówić wypłaty osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub ograniczył tą władzę przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. Nie przysługuje osobom tymczasowo aresztowanym i odbywającym karę pozbawiania wolności z wyjątkiem kary w postaci dozoru elektronicznego.

Prawo do świadczenia powstaje od pierwszego dnia miesiąca, w którym wydano decyzję, nie wcześniej jednak, niż od dnia osiągnięcia odpowiedniego wieku (60/65)

Jeżeli ustaną okoliczności będące podstawą przyznania świadczenia, prawo do niego ustaje co jest stwierdzane odrębna decyzją.

Autor: Adwokat Andrzej Pazdyga z Torunia http://torun-adwokat.com/.

Karuzela podatkowa

Karuzela podatkowa jest zorganizowaną strukturą, mającą na celu uzyskanie korzyści majątkowych poprzez nienależne zaniżenie zobowiązań podatkowych w podatku VAT albo nienależny zwrot różnicy podatku VAT.

Wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku

Najczęstszym przypadkiem nadpłaty podatku jest sytuacja, gdy kwota podatku została nienależnie zapłacona. Chodzi zatem o to, że podatek został zapłacony w wysokości wyższej niż powinien zostać zapłacony zgodnie z poprawnie zastosowanymi przepisów prawa, określającymi wysokość zobowiązania podatkowego.

Sprzedaż gruntu a VAT – kiedy sprzedaż prywatna a kiedy obrót profesjonalny?

Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie: kiedy sprzedaż gruntu (nieruchomości gruntowej) będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów opodatkowaną w VAT, zaś w jakich sytuacjach sprzedaż ta nie będzie podlegała VAT?

Rozwiązanie i likwidacja spółki komandytowej

Rozwiązanie i likwidacja spółki komandytowej, czyli potocznie „zamknięcie spółki komandytowej”, to zazwyczaj proces mniej czasochłonny niż likwidacja spółki z o.o. Niemniej jednak w celu zakończenia działalności spółki komandytowej i jej wykreślenia z KRS także trzeba dopełnić szeregu formalności. Jak przebiega likwidacja spółki komandytowej i ile kosztuje? Kto może być likwidatorem? Kiedy możliwe jest rozwiązanie spółki komandytowej bez likwidacji i dlaczego ten sposób zakończenia działalności może być korzystny?

Adwokat. Partner w Szymała Zaremba Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp. p. Wpisany na listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokacką we Wrocławiu. Specjalizacje: prawo podatkowe, postępowanie podatkowe, prawo karne skarbowe, postępowanie sądowoadministracyjne, egzekucja administracyjna.
msz@szymalazaremba.pl
Marek Szymała